Zámek ve Velkých Losinách

katedrálaPoprvé se o Velkých Losinách zmiňuje listina vydaná ve Šternberku roku 1296, ve které je uveden název Oldřichova Ves. Roku 1351 je v obci postavena fara a kostel.Do první poloviny patnáctého století byla ves poplatná Šumperku, od druhé poloviny už však patřila Žerotínům, a to jako zástava, od roku 1507 už jako součást majetku pod názvem Losinské panství.

Za panování Žerotínů došlo ve Velkých Losinách k značnému rozkvětu a to obzvláště po roce 1562, kdy se vykoupil Šumperk a zdejší pevnost se stala centrem panství.Období rozkvětu bývá spojováno hlavně s Janem mladším ze Žerotína, který dal na místě pevnosti zbudovat renesanční zámek, nechal postavit papírnua a byl postaven také luteránský kostel, jehož součástí byla i škola.

Díky stavebním nákladům však byly na poddané kladený obrovské nároky a roku 1580 to skončilo prvním povstáním.Po smrti Jana mladšího se Losinské  panství rozdělilo na dvě části a to na losinskou a vízmberskou.Synové kteří panství zdědili bohužel pokračovali v panování stejným stylem jako jejich otec a to vedlo v roce 1620 k novému selskému povstání.To bylo potlačeno na začátku roku 1621.


Tento záznam byl zaslán Zámek Velké Losiny a označen , , , , , . Záložka je zde.

Komentáře jsou uzavřeny.